o ilościowym luzowaniu polityki pieniężnej (zmiany notowań wybranych
aktywów w proc.) zestawienie przygotowane przez Open Finance
Przed obecną korektą, kiedy złoto notowało rekordowe wzrosty, pojawiało się wiele prognoz dotyczących kształtowania się cen w najbliższych miesiącach. Mimo że wiele z nich powinniśmy traktować z dystansem, to ciekawa do zaprezentowania wydaje się być prognoza Casey Research. Po pierwsze dlatego, że pojawia się w momencie kiedy optymizm nie jest w modzie wśród analityków. Po drugie zaś chodzi o sposób w jaki została wyliczona.
Twórcy prognozy zauważyli pewną korelację pomiędzy bazą monetarną a cenami złota. Wykres tej zależności jest jednoznaczny. Każdy wzrost bazy monetarnej z pewnym opóźnieniem powoduje wzrost cen złota.
W związku z tym twórcy prognozy wyliczyli, że w styczniu 2014 roku cena złota sięgnie 2300 dolarów za uncję. Skąd takie założenie? Z pomocą przychodzi sam FED i jego plany bezterminowego dodruku pieniądza pod nazwą QE3. Oczywiście FED może w każdej chwili wstrzymać wykup obligacji, ale z tego mechanizmu korzysta nie tylko amerykańska rezerwa federalna. Równie ochoczo drukują Europejski Bank Centralny czy bank centralny Japonii.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
Usuń